Podstawowe zasady korzystania z sauny


 

PRZYGOTOWANIE DO KĄPIELI

 

Do kąpieli nie należy przystępować na czczo lub po zbyt obfitym posiłku. Można wypić szklankę herbaty lub soku owocowego, aby zwiększyć pocenie. Z sauny powinno się korzystać po pracy, ale nie bezpośrednio po maksymalnym psychicznym czy fizycznym wysiłku. Ludziom zdrowym, biorącym kąpiel w celach profilaktycznych, zaleca się korzystanie z sauny do trzech razy w tygodniu. W razie potrzeby liczbę kąpieli można w ciągu tygodnia zwiększyć.

 

 

SAUNOWANIE

 

W gorącej saunie należy usiąść lub położyć się na najniższej ławce tak, aby wszystkie części ciała znajdowały się mniej więcej na tym samym poziomie. Oczekując na rozpoczęcie pocenia, kąpiący się powinien przyjąć taką pozycję ciała, która zapewni mu absolutny komfort fizyczny i psychiczny. W ciszy i spokoju, w atmosferze pełnego odprężenia zaczynają się pojawiać pierwsze kropelki potu na całej skórze. Przyśpieszenie tego procesu można osiągnąć przez natarcie twarzy, kończyn i tułowia wodą.

 

Zwykle oddycha się równocześnie nosem i ustami. Kiedy dochodzimy do wniosku, że jesteśmy już dostatecznie spoceni i przegrzani, zaczynamy wykonywać masaż ciała, nacieramy się po prostu dłońmi obu rąk. W momencie maksymalnego przegrzania, któremu towarzyszy uczucie „już dłużej nie wytrzymam”, należy saunę opuścić. Uczucie ucisku na klatkę piersiową, bicie serca, zawroty głowy i osłabienie lub inne objawy tego typu są wynikiem niepotrzebnego przedłużania pobytu w saunie.


Przed rozpoczęciem właściwego ochładzania należy wejść na krótko pod prysznic i spłukać pot. Prostym sposobem ochładzania się w saunie jest polewanie się zimną wodą, lub wejście pod prysznic. W momencie doznania pierwszego uczucia zimna pod prysznicem, przerywamy ochładzanie i wchodzimy do sauny. W czasie ochładzania zaleca się nie forsowne ćwiczenia gimnastyczne, gimnastykę oddechową, trucht itp.

Używanie mydła po ukończeniu kąpieli w saunie jest błędem. Usuwa się bowiem w ten sposób substancje ochronne i niepotrzebnie wysusza skórę. Po opuszczeniu sauny zalecany jest odpoczynek podczas, którego oczekujemy na dalszy ciąg działania sauny.

Sposób, w jaki odpoczywamy po kąpieli, decyduje o jej końcowym i całkowitym efekcie. Sen po kąpieli w saunie doskonale przyspiesza odnowę biologiczną ustroju. Utracone płyny należy uzupełnić bezpośrednio po kąpieli pijąc wody mineralne, które zawierają chlorek sodowy, sok pomidorowy, zawierający dużą ilość potasu, soki owocowo-jarzynowe, mleko lub spożywając potrawy dodatkowo osolone. Alkohol pod jakąkolwiek postacią jest zabroniony, gdyż niweczy fizjologiczny efekt kąpieli.

 

 

WAŻNE!


Zdrowy człowiek może korzystać z sauny bez względu na porę roku, dnia czy pogodę. Kąpiel w saunie kojarzy się z kąpielą higieniczną i jest najbardziej wartościowa spośród znanych u nas form kąpieli.

Powszechnie uważa się ją za doskonały środek profilaktyczny przeciw chorobom z przeziębienia „Jako niespecyficzny bodziec mobilizuje siły obronne ustroju, usprawnia grę naczyniową, zwłaszcza skóry kończyn i śluzówek, zapobiega rozwinięciu się infekcji wirusowej, bakteryjnej i wielu innych chorób. Skorzystanie z sauny w początkowej fazie przeziębienia przerywa chorobę górnych dróg oddechowych i grypę.

 

Kąpiel w fazie rozwiniętych objawów chorobowych nie tylko nie pomaga, ale wręcz pogarsza stan chorobowy. Z sauny nie powinno się korzystać w fazie rozwijającej się lub w pełni rozwiniętej choroby.

 

Sauna skraca okres rekonwalescencji, przyśpiesza powrót do pełnego zdrowia. Szczególnie korzystny wpływ sauny obserwuje się u rekonwalescentów po zapaleniu płuc, grypie, ostrych nieżytach górnych dróg oddechowych, tchawicy i oskrzeli, po ustąpieniu ataków astmy oskrzelowej itp. Kąpiel w saunie fińskiej ma najlepsze elementy i właściwości zabiegu ciepło-leczniczego.

 

W wielu schorzeniach stanowi istotny, samodzielny środek leczniczy, jak również jest środkiem uzupełniającym leczenie farmakologiczne. Jedynie dzieci poniżej 6 lat i osoby powyżej 50. roku życia powinny koniecznie poddać się badaniu lekarskiemu.

 

 

 

 

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

 

Przystępowanie do kąpieli bezpośrednio po zbyt obfitym posiłku, połączonym z piciem dużej ilości płynów uważa się za podstawowe uchybienie. Zbyt długie przebywanie w saunie. Zbyt krótkie lub zbyt długie ochładzanie ciała.

 

WSKAZANIA DO STOSOWANIA SAUNY

 

Sauna jest istotnym elementem wspomagającym organizm w walce ze stanami przed chorobowymi oraz wywiera korzystne działanie w walce ze schorzeniami tj.: zaburzenia krążenia obwodowego, schorzenia nerek astma i choroby górnych dróg oddechowych (chroniczne katary, przeziębienia itp.), reumatyzm, choroby stawów i schorzeń dysku międzykręgowego; otyłość (usuwanie wody), wychudzenie organizmu (poprawa apetytu) rozregulowanie systemu nerwowego (nerwica żołądka, nerwica serca).

 

BEZWZGLĘDNE PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA SAUNY

 

Wszystkie choroby w stanie ostrym i podostrym: wszystkie postacie niewydolności krążenia; zmiany degeneracyjne mięśnia sercowego ze współistniejącą dusznicą bolesną; choroby do pół roku po przebytym zawale mięśnia sercowego; wszystkie choroby serca ze wzrostem oporu płucnego (serce płucne, wada zastawki dwudz.); stenokardia; choroba nadciśnieniowa trzeciego stopnia; kamica nerkowa; padaczka, klaustrofobia; schizofrenia i inne schorzenia psychiczne; choroby nowotworowe, czynna gruźlica, robaczyce, choroby weneryczne.

 

ŻYCZYMY PRZYJEMNEGO WYPOCZYNKU

HEAVEN SAUNA